Jahodový dort s vanilkou

Konečně je tu jahodová sezona! Kdo mě kdy viděl tančit, tuší, že i můj vítězný tanec je pohled pro bohy, takže raději budu radostně křepčit jen v duchu, aby z mého přílišného nadšení někdo neměl psychickou újmu Přiznám se bez mučení, že se na jahody každý rok tak těším, že když se v obchodech objeví ty úplně první (zhruba v únoru), skočím po nich téměř s rozběhem. A mé zklamání pak logicky nezná mezí, protože v únoru i to, co vypadá jako jahoda, lehce (s bezbřehým mořem představivosti) voní jako jahoda, bohužel téměř nikdy nechutná jako jahoda. 

Ale teď? Teď je všechno jinak! Jahody jsou všude! A jsou české, voňavé, sladké, šťavnaté a naprosto dokonalé… Och. Ještě, že zatím nemáme auto a nemůžeme jet někam na samosběr. Myslím, že by kvůli mně nejeden jahodový plantážník musel vyhlásit bankrot. Během deseti vteřin dokážu zlikvidovat brázdu a to bych byla sotva rozcvičená. (Mnohokrát ověřeno na rodinné zahradě, s tím rozdílem, že tam jsem ekologicky sprovodila ze světa úrodu na celém políčku… Ehm. Ale dělám to samozřejmě čistě z principu! Přece ty lahodné jahody nenechám těm proklatým kosím nenažrancům, že jo? Stačí, že nám každý rok očešou veškeré třešně. Pche Toho bohdá… Však to znáte.) Mňam. S politováním musím připustit, že pro zahrádkáře jsem asi horší katastrofa než přemnožení hmyzu nebo nálet hejna už zmíněných kosů. V pěstování nevynikám (usušila jsem už i kaktus, což chce fakt kus nadání), ale co se sklízení týká? To jsem fakt přeborník světového formátu! 

Když už se chystám upéct něco jahodového, vždycky kupuju jahod 2x tolik, aby mi zbylo tak akorát. Musím přece ověřit, že do dezertu nejde nic špatného, no ne? To je jasný. A já ověřuju fakt ráda a vytrvale. Když jsem pekla tenhle letní dort k 50. výročí (To je paráda, co? To bych jednou taky chtěla :-)! Ale nás teď čeká krásných kulatých 20 dnů…), koupila jsem raději košíčky rovnou 3. No dobře, tak 4, ale pšššt! Jedinou komplikací při přípravě tohoto dortu je fakt, že jahody po obvodu (a vlastně i na povrchu) by měly být stejně velké. Což vyžaduje trochu přebírání (a likvidaci zcela nevhodných kusů). Ale tenhle dokonale letní dort za tu trochu práce vážně stojí! Vanilka a jahody totiž patří k sobě a basta