Kokosovo-mučenková roláda

Konečně jsem pro vás sepsala recept, který jsem vám slíbila u mučenkového krému. Druhý najdete v dubnovém Apetitu – jsou to plněná velikonoční vajíčka! 

Sledujete to? Mám pro vás velikonoční recept nikoli na Velikonoční pondělí (napsala bych Velký pátek, ale všichni víme, že toho snad bohdá nebylo, abych sepsala cokoli velikonočního s takovým předstihem) nebo pár dnů po něm, ale… fanfáry, prosím… celý týden před Velikonocemi. Mohla bych za tenhle výkon dostat metál? Stačí nějaký menší a nenápadný a vlastně ani nemusí být z drahého kovu, jsem skromná 

Ale vtipy stranou, díky tomu, že jsem letos překonala sama sebe, si tuhle letošní krásku stihnete opravdu upéct na svátky! Malý zázrak, no ne? Pokud budete chtít samozřejmě. Což byste tedy měli (ne, že bych vám do toho chtěla nějak mluvit nebo tak), protože tahle roláda je ze všech rolád nejlepší a nejkrásnější. I když taková malinovo-vanilková a borůvkovo-šafránová jsou taky dost k nakousnutí, ne že ne. Vlastně byste je měli vyzkoušet všechny tři. Ale opakuju, žádný nátlak. To já jen tak nenápadně zmiňuju… Prostě takový přátelský návrh, rozumíte. Až ochutnáte, pochopíte, že jsem to s vámi myslela dobře.  Pro ty z vás, kterým velikonoční roláda nic neříká (Což pochopitelně nechápu), je tu záchrana v podobě loňského článku.

Ale co bych vám o tomhle dezertu ještě napsala… Tedy kromě toho, že je nejlepší a nejkrásnější, což už jsem asi zmínila… Chutná doslova jako nebeská mana. Nebo takhle nějak si tu chuť představuju. Lehký kokosový piškot a nadýchaný smetanový krém s jemným dozvukem mučenky… Je to zkrátka naprostá slast. Ráda bych vám slíbila, že jí nebudete chtít sníst půlku na posezení, ale lhát se nemá!

rol25c325a1da-7573735

Kokosovo-mučenková roláda

Ingredience:

Korpus: 

5 vajec – bílky a žloutky oddělené 

špetka soli 

125 g krupicového cukru 

100 g hladké mouky 

25 g kokosové mouky 

1 lžička prášku do pečiva 

1 lžička kokosového rumu nebo likéru 

Mučenkový krém passion fruit curd: 

3-4 plody mučenky (passion fruit) 

4 žloutky 

70 g krupicového cukru 

70 g másla (nakrájeného na kostičky) 

Smetanový krém: 

250 g mascarpone 

200 g smetany ke šlehání 

3 lžíce mučenkového krému passion fruit curd 

moučkový cukr 

Na ozdobení: 

moučkový cukr 

kokosové lupínky 

Postup: 

1) Nejdříve připravte mučenkový krém. Klidně i den či dva předem. Mučenky rozpulte, vyškrábejte dužinu, krátce promixujte (abyste oddělili semínka, ale nerozbili je na příliš malé kousky) a propasírujte přes jemné síto. Měli byste získat zhruba 60-70 ml šťávy. Šťávu vlijte do rendlíku, přidejte žloutky, cukr a máslo. Na mírném plameni za občasného míchání zahřívejte, dokud krém nezhoustne (můžete zahřívat i nad vodní parou). Nechte vychladnout. Mučenkový krém po vychladnutí zhoustne. Pokud ho chcete uchovat delší dobu, ještě horký ho nalijte do čisté vysterilizované sklenice. 

2) Troubu vyhřejte na 180°C. Z bílků a špetky soli vyšlehejte pevný sníh. Žloutky s cukrem ušlehejte do nadýchané světlé pěny. Mouku, kokosovou mouku a prášek do pečiva prosejte přes jemné síto a přimíchejte spolu s kokosovým likérem ke žloutkové pěně. Nakonec do těsta ručně zapracujte sníh z bílků. Hotové těsto rovnoměrně rozetřete na plech (35x40cm) pečlivě vyložený papírem na pečení. Pečte 8-10 minut. Propečení vyzkoušejte zapíchnutím párátka. Pokud ho vytáhnete čisté a suché, korpus je hotový. Mezitím namočte a pořádně vyždímejte čistou utěrku. Hotový korpus na ní vyklopte, stáhněte z něj papír a pevně zarolujte (i s utěrkou). Nechte úplně vychladnout. 

3) Mascarpone vyšlehejte se smetanou do pevného krému. Po lžících zašlehejte mučenkový krém. Ochutnejte a v případě potřeby doslaďte moučkovým cukrem podle chuti. 

4) Rozrolujte roládu a připraveným krémem potřete 3/4 plochy. Nechte volný pruh kolem jedné z delších stran. Znovu roládu pevně zaviňte směrem od potřené delší strany k nepotřené. Nepotřený pruh těsta by měl po srolování být vespodu. Zarolujte do čisté utěrky nebo potravinářské fólie, utáhněte a dejte alespoň na 2 hodiny vychladit do lednice. 

5) Zbylým smetanovým krémem naplňte cukrářský sáček s nasazenou zdobicí špičkou s ostrými malými zoubky a také ten uložte do lednice. 

6) Druhý cukrářský sáček s nasazenou zdobicí špičkou s malým kulatým otvorem naplňte dvěma lžícemi mučenkového krému. 

7) Roládu po vyndání z lednice vybalte z fólie, opatrně ji očistěte od zbytků vrchní slupičky těsta, které jste nestrhli utěrkou či fólií. Ozdobte oba druhy krému a plátky kokosu. Pokud chcete, poprašte ji moučkovým cukrem.

dsc_5500-9904655 dsc_5503-5287405 dsc_5523-1973432 dsc_5531-2732573 dsc_5537-9559991 dsc_5553-8208335 dsc_5580-2746831

 

vaše