Kynuté špaldové lívance s jahodovým sirupem

Tahle dobrota pochopitelně nevznikla z důvodu mé nebetyčné mlsnosti, byla to otázka záchrany planety a neplýtvání potravinami. Fakt. Takže to bylo pomalu oběť, vážně. Já ty lívance ani jíst nechtěla! Prostě to byl zodpovědný krok, protože plýtvat se nemá a… no jo, dobře, nebudu vám věšet bulíky na nos. Opravdu jsem nechtěla vyhodit půlku kvasnic, která mi zbyla po pečení mazance, protože to by totiž byla věčná škoda (jednoduše škoda každých kvasnic, které padnou vedle), ale čistě bohulibé mé úmysly rozhodně nebyly.

Tu chuť jsem na ně zkrátka měla taky :-). A obrovskou! Mouka už doma taky byla a samozřejmě potřebovala zpracovat. Pár jahod se taky našlo, stejně tak opuštěný červený pomeranč a napůl vyloupané granátové jablíčko… No prostě jsem vytvořila téměř bezezbytkový recept. Jen téměř, protože jahodové stopky a kůru od pomeranče a granátového jablíčka jsem pochopitelně vyhodila. Nebo spíš bezezbytkový ano, protože jsem vyklidila mnoho zbytků z lednice, spíže a mrazáku, ale bezodpadový bohužel ne. No, ale malý krůček pro lidstvo, velký pro mě. Já se k těm pozitivním změnám jednou dokopu. Pozitivní motivace v podobě lahodných lívanců mi v tom rozhodně pomůže :-).

Vůbec nechápu, proč jsem kynuté lívance tak dlouho nedělala! Všechno šlo jako po másle, těsto kynulo doslova jako divé a to „ukrutné“ čekání, které mám z dětství s kynutými lívanci spojené (Však si určitě pamatujete to mučení, když babička nebo maminka schovala těsto pod utěrku a prohlásila, že teď musí kynout… Hotové peklo! Minuty se doslova vlekly!), uteklo díky přípravě sirupu jako voda. A první dva jsem si musela obalit ve voňavém skořicovém cukru, protože tak se kynuté lívance přece správně jí, no ne? Bože, ještě teď jsem blahem bez sebe. 

Ale dost už sladkých lívancových řečiček! Udělejte si taky krásné víkendové ráno a pusťte se do nich :-).

kynut25c325a92bl25c325advance-5095221

Kynuté špaldové lívance s jahodami a šlehačkou

Ingredience (na 4 porce)

Lívance: 

500-600 ml mléka, vlažného

20 g droždí

2 lžíce krupicového cukru

175 g hladké špaldové mouky 

175 g celozrnné jemně mleté špaldové mouky

špetka soli

1 vejce 

1/2 vanilkového lusku, semínka vyškrábnutá 

špetka mletého kardamomu

olej na vytření pánve

Jahodový sirup:

500 g jahod, očištěných a přepůlených (mohou být i mražené)

150 g krupicového cukru

1/2 vanilkového lusku, semínka vyškrábnutá

2-3 lžíce citronové šťávy

100 ml vody

Tvarohovo-smetanový krém:

250 ml smetany ke šlehání

250 g tvarohu 

1/3 vanilkového lusku, semínka vyškrábnutá

moučkový cukr podle chuti

K podávání: 

čerstvé jahody, nakrájené na plátky či drobné kostičky 

červený pomeranč, oloupaný a nakrájený na plátky

granátové jablko, zrnka vyloupaná

Postup: 

1) Z 500 ml vlažného mléka, droždí, lžíce cukru a lžíce hladké špaldové mouky připravte kvásek a nechte ho chvilku vzejít. Oba druhy mouky prosejte přes jemné síto do větší mísy, přilijte vykynutý kvásek, přidejte sůl, vejce, vanilku, kardamom a dobře promíchejte. Kdyby vám těsto přišlo příliš husté, přidejte ještě zbylých 100 ml mléka. Vzniklé řídké těsto nechte na teplém místě kynout asi 30 minut, mělo by zdvojnásobit objem. 

2) Zatímco těsto kyne připravte jahodový sirup. Do hrnce dejte jahody, cukr, semínka z vanilkového lusku, citronovou šťávu a zalijte vodou (pokud používáte mražené jahody, vodu vynechte). Na střední teplotu přiveďte k varu. Ztlumte, aby směs jenom jemně bublala, přikryjte poklicí a vařte asi 10 minut. Pak přes jemné síto přelijte směs do misky a důkladně propasírujte. Zbytek, který zůstane v sítu, vyhoďte (nebo si ho třeba přidejte do jogurtu nebo smoothie). Jahodovou šťávu vraťte do hrnce, znovu přiveďte k varu, poté ztlumte a vařte odkryté, dokud nezhoustne do konzistence sirupu. Nechte lehce nebo zcela vychladnout a zalijte si jím lívance.

3) Smetanu vyšlehejte dotuha a opatrně vmíchejte do tvarohu ochuceného vanilkou. Podle chuti oslaďte moučkovým cukrem, ale mějte na paměti, že lívance budete podávat i s jahodovým sirupem.

4) Rozpalte lívanečník nebo pánev a jen zlehka potřete olejem. Naběračkou na něj nalévejte vykynuté těsto a lívance zvolna pečte po obou stranách dorůžova.

5) Lívance podávejte polité jahodovým sirupem a ozdobené tvarohovo-smetanovým krémem a ovocem. 

dsc_6092-9097246 dsc_6102-4834287 dsc_6116-2312315 dsc_6096-1315442 dsc_6099-2277244 dsc_6119-4741575

Mějte se krásně, 

vaše