Lívanečky z červené řepy

Je začátek ledna a kolem mě (a jistě i kolem vás) se najednou vynořují novoroční předsevzetí… Zhubnu! Začnu jíst zdravě! Přestanu jíst sladké! Přestanu kouřit! Začnu cvičit! Začnu… Přestanu… Budu… Vždycky, když mi někdo svá předsevzetí svěří, si říkám – Dobře, dobře, sice nechápu, proč zrovna teď a ne kdykoli jindy, ale držím vám všem palce! (A vlastně i závidím odhodlání a případné nasazení, které mě absolutně minuly, asi jsem si dvakrát došla do fronty na nerozhodnost a lenost, haha) Bohužel taky vidím, jak předsevzetí časem postupně mizí… No jo… Každý rok se to opakuje… 

Pak se mi najednou začíná vynořovat matná vzpomínka na to, jak mě milý podpíral o půlnoci u okna, abych se aspoň pokochala ohňostroji a já jsem si v naprostém horečnatém deliriu, polospánku a pomatení smyslů (proč bych to taky při zdravém rozumu jinak dělala) taky pár věcí svatosvatě slíbila

Je vám asi jasné, že když jsem se začala rozpomínat, co všechno si má chorá mysl vybájila, musela jsem se smát. Vlastně jsem málem smíchy spadla ze židle. Silná vůle totiž není zrovna vlastnost, která by vás ve spojení se mnou napadla… Jsem spíš extrémně nerozhodný lenoch… Strašlivě pohodlný povaleč? Přehnaně empatický ufňukánek? Hmmm. Jo, to už se mi podobá spíš. 

Nicméně, proč to nezkusit! Ona to vlastně ani nejsou předsevzetí, spíš cesta ke spokojenější existenci. Neříkám, že je jejich splnění realistické a reálně zvládnutelné (natož všech a navíc pro můj línej zadek), ale opodstatněné rozhodně ano Vlastně jenom horečka a vyčerpání vypustily z mé hlavy myšlenky, které se mi podařilo udusat hluboko, hluboko (jako až úplně dozadu, do nejtemnějšího kouta a nenechala jsem jim tam ani svíčku a sirky) do podvědomí. Takže jo, zkusím to. Snaha se cení, no ne? Jak jste na tom s předsevzetími vy? 

A protože se chci o sebe a své blízké hezky starat (to je stejně to nejlepší předsevzetí), připravila jsem dnes k snídani první novoroční lívanečkyS červenou řepou! Takže vlastně krásně výživná snídaně – zelenina, celozrnná mouka, podmáslí. Vitamíny a zdraví prospěšné látky, kam se podíváš Navíc nový lívanečník se přeci musí vyzkoušet. Děkuju, Ježíšku Takže pokud zelenina není vaše nejoblíbenější surovina nebo ji máte problém dostat do dětí, schovejte ji do lívanečků! 

Lívanečky s červenou řepou 

Ingredience: 

1 vejce

25 ml rostlinného oleje

50 g třtinového cukru 

150 g celozrnné mouky 

1 lžička prášku do pečiva 

1/2 lžičky jedlé sody 

špetka soli 

1/2 lžičky perníkového koření 

1/2 lžičky mletého kardamomu 

250 ml podmáslí  

1/2 lžičky vanilkového extraktu 

175 g jemně nastrouhané červené řepy 

+ máslo nebo olej na vytření pánve nebo lívanečníku

K podávání:

kanadské borůvky

borůvkový sirup

řecký jogurt

pekanové ořechy

Postup: 

1) Vejce vyšlehejte s olejem a cukrem. Přidejte mouku prosátou s práškem do pečiva, sodou, solí a kořením a podmáslí. Zašlehejte vanilkový extrakt a nastrouhanou řepu. Pánev či lívanečník rozpalte a v případě potřeby vytřete máslem nebo olejem. Z těsta tvarujte lžící lívanečky a opékejte dozlatova z obou stran. 

2) Podávejte například s řeckým jogurtem, borůvkovým sirupem, borůvkami (já vím, nejsou sezónní, ani lokální… ale když já je miluju skoro stejně jako ty naše O:-)) a pekanovými ořechy. 

Ať vám pevná vůle vydrží, mějte se krásně a brzy zase tady, 

vaše