Smetanovo-kaštanový pohár s karamelem a ořechy

Dobré nedělní odpoledne

Asi vás nepřekvapí, že se mi strašlivě moc nechce do práce. Po Vánocích je ten návrat tak nějak brutálnější. Jsou tak krásně pohodové a klidné a pak prásk. Budík se strašnou urputností zlomyslně zvoní před šestou… Hnus. 

Teda popravdě jsem byla v práci i mezi svátky a pak i v pátek, ovšem očividně nikdo nepočítal s tím, že by někoho tak šílený nápad, jako je jít 2.1. do práce, napadl, takže tak nějak zapomněli zatopit. Takže jsem seděla ve vymrzlé místnosti sama a klepala kosu, dokud za mnou kolem 11 nepřišla paní docentka (joo, měla zřejmě podobný zkrat jako já a dorazila, ovšem u ní v kanceláři se kupodivu topilo), nezhodnotila situaci (že je u nás faaaakt zima) a neposlala mě domů. Za to jí upřímně zbožňuju ještě víc než do nynějška. Teda, ona samozřejmě netušila, že jsem se ve 12 tak jako tak chystala nepozorovaně vyplížit a pláchnout… Už jsem totiž drkotala zuby, měla modré ruce s fialovými nehty a nohy v termoponožkách zmrzlé tak, že jsem je ani necítila. V podstatě jsem už jen čekala na chvíli, kdy se mi mi ulomí zmrzlý nos. Věřte, že v tomhle stavu se na počítači nepracuje moc dobře. Moje zkřehlé prsty samovolně mačkali klávesy f a j, což dost znesnadňuje psaní souvislého a smysluplného textu. 

No každopádně v pondělí začne práce zase naplno, žádné ulévání a úlevy. Fuj. Takže jistě chápete, že jsme si chtěli ten poslední víkend trochu zpříjemnit… Připravily jsme s T. její proslavené zapečené nachos (které se tu jednou, až je hladově nesežereme rychlostí blesku hned po vytažení z trouby a stihneme je vyfotit, jistě objeví) a já připravila pohár ze zbylých ořechových rohlíčků, zakysané smetany, kaštanového pyré, karamelu a karamelizovaných pekanů. Takový pohár, co lednice dala. A byl to nečekaný hit! Ani mi nechtěli (T. a naši mužové) nechat a chystali se mi mou porci sníst! Hamouni Ale měli pravdu… Po focení a ochutnání musím uznat… Ta kombinace je boží!  dsc_2728-8407763

Smetanovo-kaštanový pohár s karamelem a karamelizovanými pekanovými ořechy

Ingredience (6 pohárů):

Ořechové rohlíčky (viz recept na Pařížské rohlíčky), vanilkové rohlíčky, ořechové pusinky či jiné rozdrobené ořechové cukroví nebo sušenky

2 kelímky zakysané smetany

1/2 plechovky kaštanového pyré

1/2 sklenice karamelu (slaného či obyčejného smetanového)

1 hrst sekaných pekanových ořechů

1/2 lžíce třtinového cukru

1 lžíce moučkového cukru

Baileys (originál či domácí)

kakao

Postup:

1) Nejprve připravte karamelizované ořechy. Pekany nasekejte nebo nalámejte na menší kousky a rozložte na rozpálenou pánev. Chvíli pražte a poté zasypte třtinovým cukrem a nechte zkaramelizovat. Nakonec poprašte ještě moučkovým cukrem a ořechy pořádně obalte. 

2) Ořechové rohlíčky rozdrobte na dno skleniček či pohárků. Zakysané smetany vyklepněte do misky a smíchejte s kaštanovým pyré. Jen lehce, nedokonale, aby byly dobře znát obě složky. Připravený krém navrstvěte na drobky ořechových rohlíčků. Krém zalijte karamelem. Může být slaný či obyčejný smetanový – ten připravte stejným postupem jako slaný, pouze nepřidávejte sůl. Na karamel rozdrobte ještě pár rohlíčků a posypte karamelizovanými ořechy. Před podávání polijte domácím Baileys a posypte kakaem.

dsc_2720-3936564 dsc_2726-2701445 dsc_2711-7014656 dsc_2771-9707717 dsc_2795-5378404

Mějte se krásně a přežijte návrat do reality ve zdraví,

vaše